POST PRODÜKSİYON

Kurgu ve Montaj Çalışmaları

Teklifli Ürün
image1

Color Çalışmaları

Teklifli Ürün
image1

POST PRODÜKSİYON

Çekilip biten bir projenin ardından, görüntü, ses efektleri, 3d modeller ekleme ve bilimum rötuşlara post prodüksiyon denir. Çekilmiş görüntüleri, yeni bir şey eklemeden, kesip bağlayarak filmi oluşturma aşaması olan montajdan çok daha geniş bir kavramdır.

Post Production, Türkçe’de yapım sonrası, üretim sonrası anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bir projenin çekimleri bittikten sonra geçilen aşamaya post production adlandırması yapılır. Montaj da bunun bir parçasıdır; kapsamına girer.

Proje görüntüleri telesine edilir, offline montajı yapılır, sonra bir daha uygun renk ayarıyla telesine edilir, akabinde ses çalışması yapılır (sette alınan seslerin, ses efektlerinin, dublaj, dış ses, müzik gibi donelerin görüntüye göre işlenmesi süreci); offline montaj aşaması tüm yaratıcı kurgu sürecinin gerçekleştiği evredir.

Post prodüksiyon çalışmalarında kullanılan yazılımlar ile istenilen görüntü efektleri, profesyonel programlar sayesinde oluşturulur.

Reklam filmi çekiminde veya bir tanıtım filmi montajı sırasında ya da sonrasında görüntülerin aynı renk tonlamasına hâkim olabilmesi için veyahut sinema filmi görünümü kazandırmak için derinlik ve renk çalışmaları yapılır.

Yeşil perdede çekilmiş bir projenin görüntülerinin fonunu, senaryoya uygun bir arka plana çevirebilmek için resim veya önceden çekilmiş bir video görüntüsü yerleştirilebilir. Bu işlem de post prodüksiyon kapsamına girer; çekim maliyetlerini düşüren bir çekim tekniği olup iyi bir post prodüksiyon çalışmasıyla doğal bir ortam oluşturulur.